Dlaczego nie urządzać mieszkania w skandynawskim stylu? 1
Dlaczego nie urządzać mieszkania w skandynawskim stylu?

 

Dlaczego nie urządzać mieszkania w skandynawskim stylu?

Wnętrze jest tym, co nas wyróżnia, jest naszym małym światem. Wiele jesteśmy w stanie powiedzieć o kimś, kiedy przyjrzymy się dokładnie wnętrzu jego domu lub mieszkania.

Pewnie spora część z nas sądzi, że urządza mieszkanie według własnego gustu i stylu. Niestety, niewiele ma to wspólnego z prawdą. Otóż, większość portali wnętrzarskich, gazet oraz architektów wnętrz dziwnym zbiegiem okoliczności tworzy wnętrza, tak podobne do siebie, że często nie da się ich na pierwszy rzut oka rozróżnić. Podobne meble, kolory, dodatki, a nawet rośliny (!). Jak się okazuje, powielamy jedynie schematy. Sklepy podążając za modą, oferują to co się sprzedaje, nie dając nam tym samym wyboru.

 

Gałka "Ptaki" (KLIKNIJ) / Zestaw "Kosynier w zbożu" (KLIKNIJ)

 

Wszechobecna moda na wnętrza skandynawskie

Przyczynę dzisiejszego stanu rzeczy można znaleźć spoglądając w przeszłość. Jak mówi słynne powiedzenie: historia kołem się toczy.

W 1920 roku Jerzy Warchałowski (polski architekt, krytyk sztuki) w książce „Wnętrza i meble Józefa Czajkowskiego”, tak opisywał ówczesną rzeczywistość:

„Gdy natomiast, jak w nowszych czasach, cywilizacja w szalonym swym pędzie wyprzedza naturalną ewolucję istotnych upodobań i potrzeb człowieka, dając mu miast stylu szablon, miast rzeczy potrzebnych modę i konwenans, miast rzetelnego towaru tandetę i imitację, wówczas większość ludzkiego rodzaju, pędzona nie tyle duchem, ile wichrem czasu, słaba indywidualnie, łatwo pada ofiarą tej cywilizacyjnej trucizny".

Autor tych słów był przeciwny ślepemu naśladowaniu zachodnich wzorców, dążył również do odrodzenia rodzimego rzemiosła artystycznego. Zaskakujące, że mimo upływu całego wieku, opis rzeczywistości jest aktualny. W wielu sferach życia, większość z nas niestety, podąża jedynie za modą, a zamiast stylu wprowadzamy wykreowany „szablon”. Zasadę „kopiuj i wklej” mamy już w nawyku.

 

Plakat "Słowik" (KLIKNIJ) / Grafika "Zając" (KLIKNIJ)

 

Dlaczego nie ma dziś stylu polskiego?

Możemy zapewnić Cię, że Polska miała swój styl, jednak zawęzimy historię do kilku kluczowych faktów, które wyjaśnią obecną sytuację. Niezwykle ważny jest tutaj kontekst historyczny – w dwudziestoleciu międzywojennym Polska po ponad 123 latach zaborów, oraz I wojnie światowej, wywalczona i przywrócona na mapę Europy, próbowała ocalić resztki z dziejów świetności i odbudować swoją kulturę. Warto również pamiętać, że pod zaborami nie funkcjonowało polskie szkolnictwo, co miało ogromny wpływ na kształtowanie świadomości i wiedzy u m.in. architektów czy artystów, którzy najczęściej edukację zdobywali… w uczelniach zachodnich (m.in. również u naszych zaborców). Jeszcze w architekturze międzywojennej widać było silną chęć nawiązywania do polskiej kultury. Po odzyskaniu niepodległości powstawały budynki np. szkolne w stylu nawiązującym do dworów polskich. Wtedy też próbowano stworzyć na nowo polski styl. Nasz kraj odniósł ogromny sukces na m.in. Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w 1925 r. w Paryżu. Niestety, wszystkie nadzieje pogrzebała II wojna światowa.

Zdjęcie po lewej: najstarszy dwór szlachecki w Polsce, wybudowany w XVII w.; źródło: www.polskiezabytki.pl. Zdjęcie po prawej: szkoła w stylu dworkowym przy ul. Drewnowskiej 88, Łódź; źródło: www.miastograf.pl

 

 
Jeśli nie styl skandynawski to co?

Wszechobecna moda na zagraniczne wzornictwo stała się impulsem do tworzenia rzeczy z przesłaniem i historią, rzeczy inspirowane Polską kulturą. Wiele czasu poświęcamy na poszukiwania zatartych czasem i historią, polskiej sztuki i wzornictwa. Najczęściej naszym źródłem są stare książki z m.in. okresu międzywojennego, XVII w. i czytane między wierszami, ocenzurowane książki z okresu zaborów. Odkrywamy fascynujący świat, za którym dziś podświadomie tęsknimy i chcemy pokazać Ci, że nie jesteśmy skazani na zalewającą nas falę „szablonów”.

Poprzez przedmioty dekoracyjne staramy się przekazać, że mamy alternatywę, mamy coś SWOJEGO. Co jest nasze, niezwykle piękne, wartościowe i tworzy nić łączącą teraźniejszość z przeszłością. Właśnie ten fakt, czyni je rzeczami „z duszą”.

Choć nasze produkty doskonale pasują do współczesnego wnętrza, nie są dla każdego. To przedmioty dla osoby, która chodzi własnymi drogami, nie podąża ślepo za modami oraz lubi się wyróżniać, która zapewne tak jak my, woli Kraków od Nowego Jorku :)

 

Plakat "Lato" (KLIKNIJ) / Plakat "Ślub" (KLIKNIJ)

 


Odkryj więcej naszych produktów i poznaj kolejne niezwykłe historie (KLIKNIJ)

Komentarze do wpisu (1)

11 grudnia 2020

Byle nie podmiejski styl dworkowy aspirujący do szlacheckiego: żółta pokraka z kolumienkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl