Newsletter
Chcesz być informowany/a o naszych promocjach i nowościach? Zapisz się i odbierz 10 % rabatu.
Jak udekorować dom na Wielkanoc? 0
Jak udekorować dom na Wielkanoc?

Jak udekorować wnętrze na wiosnę i Wielkanoc?

Nic tak nie napawa energią i dobrym nastrojem jak nadchodząca wiosna. Słońce dodaje nam witalności, a rozkwitająca natura napawa optymizmem.

Podczas równonocy wiosennej, która w tym roku wypada 20 marca, Słowianie rozpoczynali okres przepędzania zimy i witania wiosny, zwany Jarymi Godami. Był to okres magicznych rytuałów. Wiele z tych dawnych zwyczajów zachowało się w naszej kulturze do dziś.

Z nadejściem wiosny dzień wygrywa walkę z nocą, światło z ciemnością. Za to trudny okres zimowy, ku uciesze ludzi, jest symbolicznie przepędzany. Dlatego m. in. właśnie to święto ma niezwykle radosny charakter. 

 

Komplet gałek Jare Gody dostępny tutaj (kliknij).

 

Całoroczne dekoracje świąteczne? Tak!

Najważniejsze Wielkanocne zwyczaje przenieśliśmy na przedmioty dekoracyjne, które sprawdzą się przez cały rok. Większość świątecznych dodatków do wnętrz ma charakter sezonowy, co oznacza, że po kilku dniach wypadałoby je schować. Jednak nasze ręcznie robione gałki do mebli czy nie-zwykłe plakaty, będą nadawać świąteczny charakter dzięki unikalnym wzorom, a nie charakterystycznemu, sezonowemu stylowi. Możesz się otoczyć rzeczami, które będą mogły cieszyć Cię cały rok, a nie tylko przez krótki świąteczny okres.

Zwyczaje i obrzędy to rodzaj nici, która łączy nas z naszymi przodkami. Warto przekazywać tą cenną wiedzę następnym pokoleniom, aby zachować ciągłość naszej kultury. Jak zatem Słowianie celebrowali nadejście jednej z najpiękniejszych pór roku, czyli wiosny? 

 

Opowieść o polskich zwyczajach w Twoim domu

Wielkanoc to wiosenne święto, które miało związek z dwoma słowiańskimi bóstwami. Pierwszy z nich to Jaryło, który był bóstwem siły, płodności, młodości i był kojarzony z wiosną. Marzanna była symbolem śmierci i zimy. Rytualne topienie Marzanny miało za zadanie przegonić (odpędzić) zimę. Kukłę symbolizującą Marzannę najczęściej wykonywano ze słomy, ubraną w kobiecy strój i przyozdobioną np. koralami czy wstążkami. Topieniu kukły towarzyszyły śpiew i muzyka.

 

Plakat Wielkanoc znajdziesz tutaj (kliknij).

 

Pisanki, jeden z symboli Wielkanocy, to również część słowiańskiej tradycji, jajko oznaczało nowe życie, energię i radość.

Słowianie odwiedzali najbliższych jak i sąsiadów, zwyczaj ten nazywał się włóczebnym, chodzeniem z Konopielką, które było praktykowane po Dyngusie. Dzisiaj świętujemy najczęściej w bliskim, rodzinnym gronie, jednak bez śpiewów i obdarowywania się kraszankami czy pisankami, zamiast tego dziś dzielimy się jajkiem.

Przypuszcza się, że święcenie jedzenia, czyli chodzenie ze święconką to pozostałość po błogosławieniu pokarmów przez Słowian podczas wystawnych, świątecznych uczt.

 

Zestaw gałek Święconka znajdziesz tutaj (kliknij). Zdjęcie święconki (po prawej) to własność prywatna.

 

Śmigus - Dyngus, dziś jedno święto, kiedyś oddzielne, Śmigus to smaganie się witkami (gałązkami) dla witalności i zdrowotności, Dyngus to oczywiście polewanie się wodą dla dobrego zdrowia i oczyszczenia. Oba rytuały miały znaczenie magiczne.

 

Zestaw gałek Dyngus znajdziesz tutaj (kliknij). Plakat Oblewanka znajdziesz tutaj (kliknij).

 

Co ciekawe, sporo z symboliki Słowian przetrwało do dziś. Najpopularniejszym jest uroczy zajączek, którego nie może zabraknąć podczas Wielkanocy, to jedno ze zwierząt, które dla Słowian było symbolem płodności. Zaś kogut to symbol męskiej seksualności i płodności. Jajko jako symbol nowego  życia, odrodzenia. 

 

Więcej wzorów gałek, oraz informacje jak je tworzymy znajdziesz tutaj (kliknij).

Pasujące do siebie plakaty znajdziesz tutaj (kliknij).

 

PS Na pierwsze zakupy przysługuje Ci zniżka 10% po zarejestrowaniu się :)

 

Wielkanoc 2020

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl