Grafika Lot nad Warszawą

Wysyłka w: 7 dni
Cena: 69,00 zł 69.00
ilość szt.
* - Pole wymagane
Ocena: 4
Kod produktu: G18M

Opis

Plakat Lot nad Warszawą 30x40 cm

Grafika w nieco bajkowym klimacie doda koloru minimalistycznemu, jasnemu wnętrzu, szczególnie w pokoju dziecka.

Przepiękny drzeworyt z 1933 roku, którego oryginalny tytuł brzmi „Montgolfier”. Jest to ilustracja do pracy zbiorowej „Księga Pamiątkowa ku Czci Poległych Lotników”, Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika Ku Czci Poległych Lotników, Warszawa 1933.

Polska i balony

Ilustracja przedstawia lot balonem nad Łazienkami Królewskimi w Warszawie. A co my, Polacy mamy wspólnego z lotami balonem? Całkiem sporo. Jako jedni z pierwszych w Europie rozpoczęliśmy eksperymenty w tej dziedzinie. Pod względem jakości i ilości (jak mówią niektóre źródła) wyprzedzała nas w XVIII tylko Francja. Z wiadomych przyczyn bierzemy na to poprawkę.

Powodem jest fakt, że w XVII w. (na ok. 130 lat przed lotem balonem braci Montgolfier), a dokładniej w 1647 roku, niejaki Tytus Liwiusz Boratyni (spolszczone z własnej woli włoskie imię i nazwisko Tito Livio Burattini) przedstawia Władysławowi IV Wazie, królowi Rzeczypospolitej traktat lotniczy o tytule: „II volare non e imposible come fin hora universalmente e stato creduto” w tłumaczeniu na język polski „Latanie nie jest niemożliwe, tak jak to dotychczas powszechnie sądzono”, którego tytuł znajduje się na plakacie pod drzeworytem. Jak się okazało traktat przedstawiał projekt dwumiejscowego skrzydłowca o kształcie smoka, na dodatek jego autor wspomniał w nim o gazie, który jest lżejszy od powietrza.

Tytus Liwiusz Boratyni, czyli Polak z wyboru, był nie tylko wynalazcą, którego uważa się za prekursora lotnictwa światowego ale także bardzo przysłużył się naszemu krajowi. Podczas potopu szwedzkiego wspomógł ze swoich funduszy Polską armię, a nawet wyruszył na pole walki przeciw Szwedom ramię w ramię ze Stefanem Czarnieckim. Tytus oraz jego brat złożyli wniosek o nadanie im polskiego tytułu szlacheckiego, (który rozpatrzono pozytywnie) oraz spolszczył swoje imię i nazwisko. Jego żoną była Polka, Teresa Opacka, córka podkomorzego warszawskiego Zygmunta. Zaś potomkowie Tytusa Liwiusza Boratyniego zmienili swoje nazwisko na „Boratyńscy”.

Czcionka, którą zapisany jest tekst to Antykwa Półtawskiego, nazywana „polskim krojem narodowym”. To pierwsza polska czcionka zaprojektowana od podstaw. Powstała w latach 1923 – 1928. Jej autorem jest Adam Półtawski (grafik i typograf).

 

O autorze

Życie i działalność artystyczna

Stanisław Ostoja-Chrostowski (1900 – 1947) był grafikiem, rzeźbiarzem i malarzem, specjalizował się w tworzeniu drzeworytów. Studiował m.in. grafikę u Władysława Skoczylasa (uważanego za polskiego twórcę polskiego współczesnego drzeworytu), malarstwo u Tadeusza Pruszkowskiego. W 1937 roku objął stanowisko kierownika katedry grafiki użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym roku otrzymał propozycję zilustrowania zbiorowego wydania dzieł Williama Szekspira w Nowym Jorku. Był jednym Polakiem, który otrzymał zaproszenie do udziału w tym projekcie. Po II wojnie światowej został pierwszym rektorem ww. Akademii.

Był również kierownikiem i współzałożycielem znamienitego Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”, jako członek udzielał się w Bloku Zawodowych Artystów Plastyków i Kole Artystów Grafików Reklamowych, był także powołany na członka Rady Instytutu Propagandy Sztuki. Jako kierownik artystyczny udzielał się w wydawnictwach warszawskiego Instytutu Literackiego, był również współzałożycielem czasopisma „Plastyk”.

Nagrody

Jego drzeworyty były cenione na całym świecie za przepiękną kompozycję, niezwykłą precyzję i technikę oraz za różnorodność faktury. Zdobył wiele nagród m.in. w Chicago na Międzynarodowej wystawie Litografii i Drzeworytu, w Los Angeles na Międzynarodowej Wystawie Ekslibrisów, w 1936 roku w Berlinie na Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury podczas XI Letnich Igrzysk Olimpijskich otrzymał brązowy medal za drzeworyt „Korweta”.

Obrońca Ojczyzny

W swoim życiu nie tylko zasłynął talentem ale również odwagą i poświęceniem dla bronienia ojczyzny. Już podczas I wojny światowej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej oraz był pracownikiem polskiego przedstawicielstwa w Moskwie. Aresztowany przez bolszewików w 1918 roku za działalność w polskim wywiadzie. Wypuszczony w 1921 roku w ramach akcji wymiany więźniów. Podczas II wojny światowej udzielał się polskim ruchu oporu pod pseudonimami „Dyrektor”, „Korweta” i „Just”. Prowadził tajne nauczanie oraz jako członek Związku Walki Zbrojnej (późniejsze AK) informował o działaniach grup lewicowych/komunistycznych. W referacie Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu „Referat 999”, której był szefem, działały również jego żona i córka, które pełniły rolę łączniczek. 11 sierpnia 1944 roku podczas wywożenia go do obozu w Pruszkowie, udało mu się zbiec.

 

Dodatkowe informacje o produkcie

Cena dotyczy grafiki bez ramy. Odcienie kolorów widoczne na ekranie monitora mogą w niewielkim stopniu różnić się od uzyskanych podczas wydruku.

Plakaty drukujemy sami, na najnowocześniejszej drukarce wielkoformatowej, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad jakością wydruku. Nadruk ma głęboki kolor oraz lekko wypukłą strukturę wyczuwalną pod palcami, która potęguje wrażenie wyrazistości. Do drukowania plakatów nie używamy standardowej technologii. Nadruk jest światłoutwardzalny, przez co zapewnia niezwykłą trwałość i odporność, cechuje się fotograficzną jakością i głębią kolorów, które nie blakną.

Galeria zawiera wyłącznie zdjęcia produktów, a nie wizualizacje.

 

Dane techniczne

Wersja Bez ramy
Materiał Wysokiej jakości papier plakatowy o gramaturze 200 g/m2, z wykończeniem satynowym

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl