Szkatułka drewniana Książka i słońce (zielono-żółta)

Szkatulka drewniana Ksiazka i slonce.jpg
  • nowość
Wysyłka w: 7 dni
Cena: 99,00 zł 99.00
ilość szt.
Ocena: 0
Kod produktu: PD6

Opis

Szkatułka Książka i słońce

Szkatułka dla moli książkowych i nie tylko :)

Kwadratowe drewniane pudełko ozdobione wzorem drzeworytu z 1937 r. autorstwa Stanisława Ostoi-Chrostowskiego. Drzeworyt przedstawia gałązki dębu, lauru, Słońce oraz otwartą książkę. Laur to symbol chwały, zwycięstwa, natchnienia i mądrości, dąb to symbol siły, długowieczności, także mądrości i męstwa, zaś książka to symbol nauki, wiedzy. Nad tymi trzema pokrewnymi symbolami roztacza swoje promienie symbol mocy i energii życiowej, czyli Słońce. Szkatułka w odcieniu ciemnej, zgaszonej zieleni skrywa w sobie energetyczne żółte wnętrze. Kolory zielony i żółty pięknie się ze sobą komponują.

Szkatułka została ręcznie oszlifowana, pomalowana farbami akrylowymi, poddana grawerowaniu oraz zabezpieczona kilkoma warstwami półmatowego nieszkodliwego lakieru zalecanego do m.in. zabawek. Pudełko należy czyścić suchą ściereczką.

Pudełko jest wykonane z drewna sosnowego oraz sklejki brzozowej. Wymiary szkatułki: dł. 16,5 cm, szer. 16,5 cm, wys. 8 cm.

 

O autorze

Życie i działalność artystyczna

Stanisław Ostoja-Chrostowski (1900 – 1947) był grafikiem, rzeźbiarzem i malarzem, specjalizował się w tworzeniu drzeworytów. Studiował m.in. grafikę u Władysława Skoczylasa (uważanego za polskiego twórcę polskiego współczesnego drzeworytu), malarstwo u Tadeusza Pruszkowskiego. W 1937 roku objął stanowisko kierownika katedry grafiki użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym roku otrzymał propozycję zilustrowania zbiorowego wydania dzieł Williama Szekspira w Nowym Jorku. Był jednym Polakiem, który otrzymał zaproszenie do udziału w tym projekcie. Po II wojnie światowej został pierwszym rektorem ww. Akademii.

Był również kierownikiem i współzałożycielem znamienitego Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”, jako członek udzielał się w Bloku Zawodowych Artystów Plastyków i Kole Artystów Grafików Reklamowych, był także powołany na członka Rady Instytutu Propagandy Sztuki. Jako kierownik artystyczny udzielał się w wydawnictwach warszawskiego Instytutu Literackiego, był również współzałożycielem czasopisma „Plastyk”.

Nagrody

Jego drzeworyty były cenione na całym świecie za przepiękną kompozycję, niezwykłą precyzję i technikę oraz za różnorodność faktury. Zdobył wiele nagród m.in. w Chicago na Międzynarodowej wystawie Litografii i Drzeworytu, w Los Angeles na Międzynarodowej Wystawie Ekslibrisów, w 1936 roku w Berlinie na Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury podczas XI Letnich Igrzysk Olimpijskich otrzymał brązowy medal za drzeworyt „Korweta”.

Zasłużony dla ojczyzny

W swoim życiu nie tylko zasłynął talentem ale również odwagą i poświęceniem dla bronienia ojczyzny. Już podczas I wojny światowej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej oraz był pracownikiem polskiego przedstawicielstwa w Moskwie. Aresztowany przez bolszewików w 1918 roku za działalność w polskim wywiadzie. Wypuszczony w 1921 roku w ramach akcji wymiany więźniów. Podczas II wojny światowej udzielał się polskim ruchu oporu pod pseudonimami „Dyrektor”, „Korweta” i „Just”. Prowadził tajne nauczanie oraz jako członek Związku Walki Zbrojnej (późniejsze AK) informował o działaniach grup lewicowych/komunistycznych. W referacie Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu „Referat 999”, której był szefem, działały również jego żona i córka, które pełniły rolę łączniczek. 11 sierpnia 1944 roku podczas wywożenia go do obozu w Pruszkowie, udało mu się zbiec.

Dodatkowe informacje o produkcie

Kolor szkatułki widoczny na ekranie monitora może w niewielkim stopniu różnić się od rzeczywistego.

Galeria zawiera wyłącznie zdjęcia produktów, a nie wizualizacje.

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl