Szkatułka Łoś i kaczeniec
Kod produktu: PD9
Opis
Szkatułka Łoś i kaczeniec
Przepiękne pudełko, które zauroczy miłośniczkę kolorów ziemi i naturalnego drewna.
Pudełko jest wykonane z drewna lipowego. Wymiary szkatułki: dł. 19 cm, szer. 19 cm, wys. 8 cm.
Lipa była ceniona w wielu kulturach. Słowianie wierzyli, że odstrasza złe duchy. Wykorzystywano je najczęściej do tworzenia przedmiotów domowego użytku. Warto zaznaczyć, że figury Ołtarza Mariackiego wykonanego przez Wita Stwosza powstały właśnie z drewna lipowego (konstrukcja i tło z dębu i modrzewia polskiego - Larix polonica).
Wieczko szkatułki zdobi urzekająca w swojej prostocie sylwetka łosia na trawie. Przód pudełka ozdobiony został kwiatem kaczeńca. Co ma wspólnego łoś i ten kwiat? Łoś to zwierzę roślinożerne, a latem jego ulubionym przysmakiem jest właśnie kaczeniec.
W Puszczy Białowieskiej, czyli Białowieży polowali polscy królowie m.in. na łosie, którego mięso stanowiło wyżywienie nie tylko dla dworu, ale również dla armii. W XV w. za Władysława Jagiełły rozpoczęły się w puszczy polowania królewskie.
Wzór łosia pochodzi z drzeworytu z 1935 r. stworzonego przez polskiego wybitnego artystę - Stanisława Ostoi-Chrostowskiego. Wzór kwiatu jest naszego projektu.
Szkatułka została ręcznie oszlifowana, a następnie zabezpieczona dwiema warstwami półmatowego nieszkodliwego lakieru zalecanego do m.in. zabawek. Wzór na pudełku wieczku został nadrukowany. Stosujemy druk światłoutwardzalny (UV) jest niezwykle trwały i odporny na czynniki zewnętrzne, zapewnia głębię koloru, który nie blaknie. Używany jest do m.in. zadrukowywania skór naturalnych (wykorzystywanych do szycia m.in. obuwia, toreb), mebli, szkła oraz innych rzeczy do użytku we wnętrzach jak i na zewnątrz. Zdobienie (kwiat) z przodu pudełka zostało wygrawerowane. Pudełko należy czyścić suchą ściereczką.
Pudełko należy czyścić suchą ściereczką.
O autorze
Stanisław Ostoja-Chrostowski (1900 – 1947) grafik, rzeźbiarz, malarz, wybitny rytownik. Był pierwszym rektorem po II wojnie światowej warszawskiej ASP, oraz kierownikiem i współzałożycielem wielu stowarzyszeń i kół artystycznych m.in. Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”. Zdobywca wielu nagród na wystawach w Polsce i za granicą. Podczas wojny walczył w ruchu oporu, oraz prowadził tajne nauczanie.
Dodatkowe informacje o produkcie
Kolor szkatułki widoczny na ekranie monitora może w niewielkim stopniu różnić się od rzeczywistego.
Galeria zawiera wyłącznie zdjęcia produktów, a nie wizualizacje.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.