Drewniana szkatułka Łódź (czerwona)

Wysyłka w: 7 dni
Cena: 99,00 zł 99.00
ilość szt.
Ocena: 0
Kod produktu: PD3

Opis

Szkatułka Łódź

Ta szkatułka na pewno spodoba się osobie, która lubi Łódź (tak jak my, ponieważ to nasze rodzinne miasto :) ) oraz jego specyficzny charakter i klimat.

Pudełko w kolorze mocnej czerwieni ze wzorem z linorytu wybitnego polskiego artysty Tadeusza Cieślewskiego z 1934 r. przedstawiającego charakterystyczny krajobraz Łodzi. Wzór stanowią budynki fabryk z kominami, z których wylatują kłęby gęstego dymu. Z takim właśnie widokiem kojarzona była ówczesna przemysłowa Łódź. Czerwień nawiązuje do koloru cegieł, z których fabryki najczęściej powstawały.

Szkatułka została kilkukrotnie ręcznie oszlifowana (pomiędzy poszczególnymi etapami), zabejcowana oraz zabezpieczona kilkoma warstwami półmatowego nieszkodliwego lakieru zalecanego do m.in. zabawek, a następnie grawerowana. Pudełko należy czyścić suchą ściereczką.

Pudełko jest wykonane z drewna sosnowego oraz sklejki brzozowej. Wymiary szkatułki: dł. 22 cm, szer. 16,5 cm, wys. 8 cm.

 

 

O autorze

Tadeusz Cieślewski (1895 – 1944) był synem malarza (o tym samym imieniu) Tadeusza Cieślewskiego, którego tak oto wspomniał w książce „Staromiejskie teksty: wspomnienia inicjacyj w księgę Starej Warszawy” (1936 r.):

„Hokusai namalował sto widoków Fudżi – mój ojciec namalował dotąd tysiąc i jeden widoków Starego Miasta”.

Wykształcony społecznik i współtwórca ugrupowania „Ryt

Tadeusz (syn) studiował na Politechnice Lwowskiej, Politechnice Warszawskiej i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Kształcił się pod okiem wybitnych polskich artystów: grafikę u Władysława Skoczylasa, grafikę użytkową u Ludwika Gardowskiego, malarstwo u Tadeusza Pruszkowskiego, rzeźbę u Edwarda Wittiga.

Pełnił funkcję prezesa Braterskiej Pomocy, była to organizacja studenckiej samopomocy powstająca przy polskich uczelniach podczas zaborów. Tadeusz był także współtwórcą stowarzyszenia „Ryt” działającego w latach 1925 – 1939, był członkiem następujących ugrupowań artystycznych: Bloku Zawodowych Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Grafików, Towarzystwa Bibliofilów Polskich oraz grupy Czerń i Biel skupiającej uczniów W. Skoczylasa.

Był znanym organizatorem wystaw/wernisaży, ilustratorem książek, pisarzem, rysownikiem i malarzem. Tworzył zarówno grafikę użytkową jak i warsztatową. Brał udział w międzynarodowych wystawach m.in. w Mediolanie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago, Paryżu, Florencji, Brukseli i Berlinie.

Jego teksty ukazywały się m.in. „Wiadomości Literackich”, „Jutra”, „Pionu”, „Kraka”, „Sztuk Pięknych”, „Ziemi”.

Artysta i żołnierz

Zdobył stopień podporucznika w Wojsku Polskim do którego zaciągnął się w 1917 r., co skutkowało przerwaniem edukacji (po kilku latach kontynuuje naukę). Za służbę w wojsku został odznaczony Krzyżem Walecznych w 1922 r.

W czasie II wojny światowej w tajnym nauczaniu wykładał grafikę oraz rysunek. Tadeusz zginął w powstaniu warszawskim, zaś pożar jego pracowni zniszczył większą część jego dzieł.

 

Dodatkowe informacje o produkcie

Kolor szkatułki widoczny na ekranie monitora może w niewielkim stopniu różnić się od rzeczywistego.

Galeria zawiera wyłącznie zdjęcia produktów, a nie wizualizacje.

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl