Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Inpost Kurier) już od 150,00 zł.

Drewniana szkatułka Niedźwiedź (zielona)

Dostępność: brak towaru
Cena: 69,00 zł 69.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Szkatułka Niedźwiedź

Szkatułka skradnie serce miłośnikom naturalnych ozdób i kolorów. Idealnie nada się jako schowek na drobiazgi w pokoju dziecka.

Urocze drewniane pudełko z przepięknym motywem niedźwiedzia. Wzór pochodzi z drzeworytu polskiego słynnego rytownika Stanisława Ostoi-Chrostowskiego z 1935 r. Głęboki ciepły odcień zieleni przywołuje na myśl leśny krajobraz. Dzięki użyciu bejcy widoczne są słoje drewna, które sprawiają, że szkatułka jest jedyna w swoim rodzaju.

Szkatułka została kilkukrotnie ręcznie oszlifowana (pomiędzy poszczególnymi etapami), zabejcowana oraz zabezpieczona kilkoma warstwami półmatowego nieszkodliwego lakieru zalecanego do m.in. zabawek, a następnie grawerowana. Pudełko należy czyścić suchą ściereczką.

Pudełko jest wykonane z drewna sosnowego oraz sklejki brzozowej. Wymiary szkatułki: dł. 15 cm, szer. 15 cm, wys. 6,5 cm.

 

 

O autorze

Życie i działalność artystyczna

Stanisław Ostoja-Chrostowski (1900 – 1947) był grafikiem, rzeźbiarzem i malarzem, specjalizował się w tworzeniu drzeworytów. Studiował m.in. grafikę u Władysława Skoczylasa (uważanego za polskiego twórcę polskiego współczesnego drzeworytu), malarstwo u Tadeusza Pruszkowskiego. W 1937 roku objął stanowisko kierownika katedry grafiki użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym roku otrzymał propozycję zilustrowania zbiorowego wydania dzieł Williama Szekspira w Nowym Jorku. Był jednym Polakiem, który otrzymał zaproszenie do udziału w tym projekcie. Po II wojnie światowej został pierwszym rektorem ww. Akademii.

Był również kierownikiem i współzałożycielem znamienitego Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”, jako członek udzielał się w Bloku Zawodowych Artystów Plastyków i Kole Artystów Grafików Reklamowych, był także powołany na członka Rady Instytutu Propagandy Sztuki. Jako kierownik artystyczny udzielał się w wydawnictwach warszawskiego Instytutu Literackiego, był również współzałożycielem czasopisma „Plastyk”.

Nagrody

Jego drzeworyty były cenione na całym świecie za przepiękną kompozycję, niezwykłą precyzję i technikę oraz za różnorodność faktury. Zdobył wiele nagród m.in. w Chicago na Międzynarodowej wystawie Litografii i Drzeworytu, w Los Angeles na Międzynarodowej Wystawie Ekslibrisów, w 1936 roku w Berlinie na Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury podczas XI Letnich Igrzysk Olimpijskich otrzymał brązowy medal za drzeworyt „Korweta”.

Zasłużony dla ojczyzny

W swoim życiu nie tylko zasłynął talentem ale również odwagą i poświęceniem dla bronienia ojczyzny. Już podczas I wojny światowej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej oraz był pracownikiem polskiego przedstawicielstwa w Moskwie. Aresztowany przez bolszewików w 1918 roku za działalność w polskim wywiadzie. Wypuszczony w 1921 roku w ramach akcji wymiany więźniów. Podczas II wojny światowej udzielał się polskim ruchu oporu pod pseudonimami „Dyrektor”, „Korweta” i „Just”. Prowadził tajne nauczanie oraz jako członek Związku Walki Zbrojnej (późniejsze AK) informował o działaniach grup lewicowych/komunistycznych. W referacie Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu „Referat 999”, której był szefem, działały również jego żona i córka, które pełniły rolę łączniczek. 11 sierpnia 1944 roku podczas wywożenia go do obozu w Pruszkowie, udało mu się zbiec.

 

Dodatkowe informacje o produkcie

Kolor szkatułki widoczny na ekranie monitora może w niewielkim stopniu różnić się od rzeczywistego.

Galeria zawiera wyłącznie zdjęcia produktów, a nie wizualizacje.

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl