Grafika Staroświecki sklep Wedel

Grafika Staroświecki sklep Wedel_czarno_bialy.jpg
  • nowość
Wysyłka w: 7 dni
Cena: 69,00 zł 69.00
ilość szt.
* - Pole wymagane
Ocena: 0
Kod produktu: G22M

Opis

Plakat Staroświecki sklep 30x40 cm

Ten drzeworyt pokocha od pierwszego wejrzenia miłośnik architektury lub słodyczy.

Zachwycająca grafika z 1938 r. jednego z najwybitniejszych twórców polskiego drzeworytu, Tadeusza Cieślewskiego. Sklep Wedla zapewne mieścił się w ukochanym mieście artysty, Warszawie, którą z zamiłowaniem uwieczniał w swoich pracach.

Cytat pod grafiką pochodzi z wiersza „Dziecię i zegar” Stanisława Jachowicza:

„Choćby długo czekać, choćby żyć najdłużej,
Tej samej godziny zegar nie powtórzy”.

Czcionka, którą zapisany jest tekst to Antykwa Półtawskiego, nazywana „polskim krojem narodowym”. To pierwsza polska czcionka zaprojektowana od podstaw. Powstała w latach 1923 – 1928. Jej autorem Adam Półtawski (grafik i typograf).

 

O autorze

Tadeusz Cieślewski (1895 – 1944) był synem malarza (o tym samym imieniu) Tadeusza Cieślewskiego, którego tak oto wspomniał w książce „Staromiejskie teksty: wspomnienia inicjacyj w księgę Starej Warszawy” (1936 r.):

„Hokusai namalował sto widoków Fudżi – mój ojciec namalował dotąd tysiąc i jeden widoków Starego Miasta”.

Wykształcony społecznik i współtwórca ugrupowania „Ryt”

Tadeusz (syn) studiował na Politechnice Lwowskiej, Politechnice Warszawskiej i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Kształcił się pod okiem wybitnych polskich artystów: grafikę u Władysława Skoczylasa, grafikę użytkową u Ludwika Gardowskiego, malarstwo u Tadeusza Pruszkowskiego, rzeźbę u Edwarda Wittiga.

Pełnił funkcję prezesa Braterskiej Pomocy, była to organizacja studenckiej samopomocy powstająca przy polskich uczelniach podczas zaborów. Tadeusz był także współtwórcą stowarzyszenia „Ryt” działającego w latach 1925 – 1939, był członkiem następujących ugrupowań artystycznych: Bloku Zawodowych Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Grafików, Towarzystwa Bibliofilów Polskich oraz grupy Czerń i Biel skupiającej uczniów W. Skoczylasa.

Był znanym organizatorem wystaw/wernisaży, ilustratorem książek, pisarzem, rysownikiem i malarzem. Tworzył zarówno grafikę użytkową jak i warsztatową. Brał udział w międzynarodowych wystawach m.in. w Mediolanie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago, Paryżu, Florencji, Brukseli i Berlinie.

Jego teksty ukazywały się m.in. „Wiadomości Literackich”, „Jutra”, „Pionu”, „Kraka”, „Sztuk Pięknych”, „Ziemi”.

Artysta i żołnierz

Zdobył stopień podporucznika w Wojsku Polskim do którego zaciągnął się w 1917 r., co skutkowało przerwaniem edukacji (po kilku latach kontynuuje naukę). Za służbę w wojsku został odznaczony Krzyżem Walecznych w 1922 r.

W czasie II wojny światowej w tajnym nauczaniu wykładał grafikę oraz rysunek. Tadeusz zginął w powstaniu warszawskim, zaś pożar jego pracowni zniszczył większą część jego dzieł.

 

Dodatkowe informacje o produkcie

Cena dotyczy grafiki bez ramy. Odcienie kolorów widoczne na ekranie monitora mogą w niewielkim stopniu różnić się od uzyskanych podczas wydruku.

Plakaty drukujemy sami, na najnowocześniejszej drukarce wielkoformatowej, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad jakością wydruku. Nadruk ma głęboki kolor oraz lekko wypukłą strukturę wyczuwalną pod palcami, która potęguje wrażenie wyrazistości. Do drukowania plakatów nie używamy standardowej technologii. Nadruk jest światłoutwardzalny, przez co zapewnia niezwykłą trwałość i odporność, cechuje się fotograficzną jakością i głębią kolorów, które nie blakną.

Galeria zawiera wyłącznie zdjęcia produktów, a nie wizualizacje.

Dane techniczne

Wersja Bez ramy
Materiał Wysokiej jakości papier plakatowy o gramaturze 200 g/m2, z wykończeniem satynowym

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl